Kompoty czereśniowe z syropem akacjowym

kompoty czereśniowe

 

Czereśnie  mi w tym roku dopisały i zawekowałam sobie sporo. Część w postaci zwykłych kompotów, część z dodatkowym efektem smakowym  –  syropem  akacjowym, którego trochę w tym roku zrobiłam. Najpierw dodałam trochę tego syropu do zwykłego kompotu ugotowanego na bieżąco do picia i bardzo nam zasmakował. Kwiatowo-miodowy aromat syropu akacjowego pasuje do dorodnych czereśni i otwarty zimą taki kompot będzie pachniał i smakował latem .

 

KOMPOTY CZEREŚNIOWE Z SYROPEM Z AKACJI

Czereśnie

syrop z cukru ( 3/4 szklanki cukru na litr)

po dwie łyżki syropu z akacji na słoik

Czereśnie myjemy, odrywamy ogonki, układamy w wyparzonych słoikach i zalewamy wystudzonym  syropem . Cukier najlepiej rozpuścić w gorącej wodzie i ostudzić, syrop do zalania może być letni lub zimny, ale nie gorący. Zalewamy do 3/4 wysokości słoika, podczas pasteryzacji owoce puszczą jeszcze własny sok. Dolewamy syrop, wycieramy do sucha brzegi słoików i zakrętki, zakręcamy.

Wstawiamy do garnka wyłożonego ściereczką  ( aby nie popękały przy zbyt bliskim kontakcie z palnikiem). Nalewamy wody do 3/4 wysokości słoików. Wstawiamy garnek przykryty pokrywką,  po zagotowaniu zmniejszamy płomień, aby spokojnie bulgotały przez około 30 minut. Zostawiamy słoiki w przykrytym garnku do ostudzenia – wtedy kompoty nabierają pięknego zapachu i koloru.

Przypuszczam, że zimą to będą jedne z moich ulubionych kompotów.

Smacznego !

 

czereśnie

8 przemyśleń nt. „Kompoty czereśniowe z syropem akacjowym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.