W poniedziałek zostałam zaproszona na konferencję prasową rozpoczynającą kampanię promocyjną Trzy Znaki Smaku, dotyczącą polskich produktów z certyfikatami Unii Europejskiej. Odbyła się w Poznaniu na dziedzińcu Muzeum Archeologicznego.
Dlaczego trzy znaki smaku ? Istnieją trzy europejskie znaki jakości przyznawane regionalnym i tradycyjnym produktom :
CHRONIONA NAZWA POCHODZENIA – Znak przyznawany produktom regionalnym wyjątkowej jakości , o nazwie nawiązującej do miejsca, w którym są wytwarzane . Wszystkie etapy produkcji i wszystkie składniki muszą pochodzić z regionu – np. bryndza podhalańska, oscypek, fasola wrzawska
CHRONIONE OZNACZENIE GEOGRAFICZNE – Podobnie jak znak powyższy, z tym, że nie wszystkie etapy powstawania muszą odbywać się w regionie i nie wszystkie produkty z niego pochodzić – np. rogale marcińskie, , andruty kaliskie
GWARANTOWANA TRADYCYJNA SPECJALNOŚĆ – Znak przyznawany produktom noszącym tradycyjną nazwę, wytwarzanym według tradycyjnej receptury, lecz nie związaną z regionem – np. olej rydzowy, pierekaczewnik
Kampania promocyjna ma za zadanie propagowanie naszych lokalnych produktów w Polsce i w Europie.
W Wielkopolsce mamy cztery takie produkty – rogale marcińskie, sery smażone, olej rydzowy i andruty kaliskie. Chyba mamy być z czego dumni !
Po prezentacji przez organizatorów odbyła się degustacja dań z tych tradycyjnych produktów – m. in. sałatki z serami korycińskimi, szarlotki z jabłkami grójeckimi, śledzi z olejem rydzowym, kabanosów, kiełbasy jałowcowej, ciepłego dnia z fasoli wrzawskiej z warzywami i policzkami wołowym , serów smażonych, miodów, a także gotowych produktów jak rogale marcińskie czy andruty kaliskie.
Wszystko było pyszne, najbardziej smakowało mi ciepłe danie na bazie fasoli wrzawskiej.
Większość zdjęć mam dzięki uprzejmości Marka Bielskiego, którego spotkałam na konferencji w towarzystwie Kasi z bloga W Krainie Smaku.
W prezencie dostaliśmy m. in olej rydzowy i dziś go właśnie wypróbowałam w sezonowej sałatce z kwiatami akacji, łącząc w sosie z miodem z mniszka i sokiem z limonki.
SAŁATA Z WARZYWAMI I KWIATAMI AKACJI W WINEGRECIE NA MIODZIE Z MNISZKA I OLEJU RYDZOWYM
Środek sałaty masłowej
garść liści szpinaku
małe pomidorki
pół zielonego ogórka
pieczarki marynowane
2 łyżki kukurydzy konserwowej
koperek
garść kwiatów akacji
2 łyżki oleju rydzowego
łyżka miodu z mniszka
łyżeczka soku z limonki
sól ziołowa
Szpinak i sałatę umyłam , osuszyłam i ułożyłam w miseczce. Dodałam pokrojone pomidory i ogórki, pieczarki konserwowe , kukurydzę i koperek. Posypałam solą ziołową. Polałam sosem z oleju rydzowego, soku z limonki i miodu z mniszka, wymieszałam. Na koniec posypałam kwiatami akacji.
Olej rydzowy ma w miarę wyrazisty smak , podkreślił smak warzyw i kwiatów w sałatce i dobrze się skomponował z pozostałymi składnikami sosu.
Sałatka wyszła pyszna, o bardzo harmonijnym i ożywczym smaku. Nie na darmo olej rydzowy dostał europejski znak jakości.
Ponieważ sałatka zawiera jadalne kwiaty – akacji i miód z kwiatów mniszka, dodaję ją do tegorocznej akcji kwiatożerców .
Smacznego !
Zazdroszczę szczerze uczestniczenia w tym wydarzeniu. Zdjęcia bardzo smakowite a sałatkę zapewne zrobię niebawem.
super ta impreza!
Pożyteczna Kampania i fajne spotkanie.
Olej rydzowy poznałam już dużo wcześniej i został u mnie na stałe.
Kupuję w takich samych butelkach.
A sałatka pysznie skomponowana!
Pozdrowienia!
Gosiu, szkoda, że Cię nie było !
Małgosiu, Amber- dziękuję 🙂
super relacja 😉
Iza, dziękuję 🙂
Bardzo fajne są takie imprezy.
Sałatka cudna!
Małgosiu, to początek kampanii, imprezy jeszcze będą !
A sałatka pyszna była 🙂
Już sama nazwa oleju doprowadza do szybszego bicia serducha a tu jeszcze na dodatek taka sałatka… Pięknie o tych wszystkich pysznościach piszesz 🙂
Szarlotku, olej jest pyszny 🙂