Zielono mi 🙂 Już po raz dziesiąty, począwszy od 2009 roku biorę udział w akcji Pinkcake na dzień Świętego Patryka , która zawsze przywołuje wiosnę.
W tym roku wiosna dała już o sobie znać, ale straszy teraz wichurami i deszczem, mam nadzieję, że jutro będzie już można się nią cieszyć. Tymczasem udało mi się wykorzystać słoneczne chwile, przebiec przez ogródek ,pozbierać ziół i młodych jadalnych chwastów i tak powstała wiosenna sałata w ziołowym winegrecie. Jej bazą jest kilka sałat ( masłowa, rzymska i strzępiasta ), by złagodzić nieco smak młodych liści mniszka lekarskiego zebranych w ogrodzie dodałam owoc kiwi, poza tym to, co znalazłam – w ogrodzie młode pokrzywy i podagrycznik, zeszłoroczne oregano , natkę pietruszki i młodziutką miętę. Dodałam jeszcze szczypiorek wyhodowany na parapecie z wyrastającej cebuli.Do winegretu wykorzystałam aromatyczny ocet z nawłoci, zrobiony jesienią. Całość okrasiłam serem ze staropolskiego przepisu ( o posmaku parmezanu, zrobiony z wiejskiego twarogu i …kartofli).
SAŁATA W ZIOŁOWYM WINEGRECIE ZE STAROPOLSKIM SEREM
po garści liści sałaty masłowej, rzymskiej i strzępiastej
kiwi
natka pietruszki, oregano, mięta, szczypiorek
jadalne chwasty : pokrzywa, podagrycznik, liście mniszka lekarskiego
2 łyżki octu z nawłoci
2 łyżki oleju rzepakowego tłoczonego na zimno
sól, zielona czubryca
ser z dodatkiem kartofli z XVIII-wiecznego przepisu
Liście sałat umyłam , osuszyłam i lekko posoliłam. Młode jadalne chwasty dokładnie umyłam w kilku wodach, listki pokrzywy sparzyłam na sitku. Zioła po umyciu podzieliłam na listki, szczypiorek posiekałam.
Na sałacie ułożyłam pokrojone w półplasterki kiwi, posypałam wszystko ziołami ( były ich w sumie dwie łyżki). Polałam sałatę octem z nawłoci i olejem tłoczonym na zimno i wymieszałam. Na wierzchu ułożyłam cienkie kawałki sera, na koniec wszystko posypałam zieloną czubrycą.
Wyszła pyszna sałatka, aromatyczna i zdrowa, pasowała mi idealnie do dzisiejszego obiadu a i na kolację sobie nieco zostawiłam. Niech się nam zieleni 🙂
Smacznego !
Kochana, ten ser to majstersztyk! Już czekam na dzień, kiedy krówka Cioci będzie się na tyle doić, żeby i na przerób wystarczyło. A od nawłoci to u nas aż żółto latem i jesienią, tylko mam pytanie: czy chodzi o nawłoć kanadyjską (gatunek inwazyjny, pszczoły lubią, ale wypiera nam rodzime gatunki) czy o tę naszą (bo i taka rośnie w mojej okolicy). Pewnie obie mają lecznicze właściwości 🙂
Powodzenia, ten ser jest zaskakująco pyszny jak na prostotę wykonania 🙂 nawłoć kanadyjska, bo taka mi się rozsiała miedzy malinami w ogrodzie )