Wakacyjne jagody ze śmietaną, cepeliny i kartacze

Wczoraj wróciłam z wakacji na Suwalszczyźnie i spieszę sie podzielić wrażeniami kulinarnymi i nie tylko. Przyroda jest tam piękna – zwiedziliśmy nie tylko Dolinę Rospudy ale i Wigierski Park Narodowy, kąpaliśmy sie w ciepłych jeziorkach, wieczorami piekliśmy kiełbaski i ziemniaki w ognisku, zbieraliśmy jagody, poziomki i grzyby. Grzybów było mało, toteż zrobiłam z nich kapustę z grzybami. Jagody zbieraliśmy nad jeziorem Rospuda,były słodkie, soczyste i dorodne –  nie uwieczniłam ich na zdjęciu, bo akurat padła mi komórka. Mam za to jagody z poziomkami, zebrane nad Wigrami. Kartacze jedlismy w barze nad jeziorem Blizno, we wsi Ateny a cepeliny w Wilnie, bo i tam wybraliśmy się ze względu na bliskość litewskiej granicy. Wilno jest prześliczne i pełno tam śladów polskiej historii.
Kartacze i cepeliny to wielkie jakby pyzy ziemniaczane nadziewane mięsem. Cepeliny są wieksze i chyba maja ciasto z ziemniaków surowych i gotowanych, podane zostały z kwaśną śmietaną.Spróbowaliśmy gotowanych i odsmażanych. Kartacze są mniejsze, ciasto chyba z ziemniaków tylko surowych, polane skwarkami z cebulką.
Jedliśmy też miejscowy specjał – kiszkę ziemniaczaną, którą grillowalismy w folii z cebulą. Przywiozłam ją sobie i planuję ugrillować dziś na obiad…
Mogłabym jeszcze pisać i pisać, ale pora na danie pasujące do dwóch akcji:

LEŚNE JAGODY I POZIOMKI ZE ŚMIETANĄ I CUKREM

Jagody i poziomki, tyle, ile nazbieracie
cukier do smaku
śmietana  (ja dałam 18 % Piątnicę)
Jagody i poziomki przebrać( usunąć listki), opłukać delikatnie, odsączyć. Przesypać cukrem i polać śmietaną. Smacznego !

Kartacze

Cepeliny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.