Testowanie sushi

Ostatnio na blogach pojawiło się kilka wersji sushi, a to za sprawą przesyłek z firmy Blue Dragon. Dotarła taka i do mnie, postanowiłam wypróbować produkty do sushi w niedzielę wieczorem, kiedy to obie moje córki miały czas, żeby mi pomóc. One już mają praktykę w robieniu sushi, bo koleżanka starszej studiuje w Japonii i podczas wakacji przekazała swoje doświadczenia w tej dziedzinie, a nabyła je robiąc oczywiście sushi z Japończykami.

Wykorzystałyśmy prawie wszystko z przesyłki – specjalny ryż, ocet ryżowy, sos sojowy, płaty nori, pastę wasabi, marynowany imbir a także maty do zwijania.  Zupę miso zostawiłyśmy sobie na inną okazję . Miał być też wykorzystany papier do origami z japońskimi wzorami, bo origami to specjalność mojej młodszej córki, ale tak była zajęta krojeniem produktów w wąskie paski,  że na origami nie starczyło czasu. Efekty pokażę innym razem 🙂

SUSHI Z WĘDZONYM ŁOSOSIEM I WEGAŃSKIE

250 g specjalnego ryżu

2 razy tyle wody co ryżu

sól do smaku

Zaprawa :

1/4 szklanki octu ryżowego

1/4 szklanki wody

2 łyżki cukru

Nadzienie

ogórek

papryka

marynowana marchewka

łosoś wędzony

Do maczania – pasta wasabi i sos sojowy

płaty nori

Ryż dokładnie wypłukałam, potem namoczyłam na 15 minut, potem płukałam jeszcze kilka razy aż woda była przezroczysta. Zalałam go wrzątkiem ( 2 razy tyle, ile ryżu), posoliłam do smaku i gotowałam, aż woda się wchłonęła a ryż był miękki. Ugotowany ryż okazał się taki, jak trzeba, klejący.

Do ciepłego ryżu dodałam zaprawę, wymieszałam i wystudziłam. Jak tylko ostygł przystąpiłam do dzieła, bo trzeba to robić, póki ryż jest świeży i zimnymi rękami, żeby się za bardzo nie kleiło. Ponieważ czasy, kiedy miałam zimne ręce już dawno za mną ( to było przed urodzeniem dzieci), więc oziębiłam je myjąc w zimnej wodzie.

Na matach rozłożyłyśmy płaty nori, na nich ryż zostawiając z jednej strony wolny centymetr, z drugiej około 10 cm. Ryż uklepywałyśmy zimnymi rękami i nie było z tym kłopotów. Dwie porcje zwilżyłyśmy rozcieńczoną wodą pastą wasabi ( Japończycy czasami mieszają ją z majonezem, ale my robiłyśmy m.in wersję wegańską i dlatego ten sposób). Przy brzegu z wolnym centymetrem położyłyśmy cienkie paski nadzienia – ogórki, paprykę, marynowaną marchewkę, dzieło córki, a w wersji zwykłej – wędzonego łososia. Suchymi rękami zwijałyśmy w rulony posługując się matą. Po kilku minutach ostrym nożem pokroiłyśmy sushi na plastry.

Jedliśmy maczając w sosie sojowym, smarując lekko ( bo ostre !) wasabi i przegryzając marynowanym imbirem, który służy do oczyszczania kubków smakowych, gdy zmieniamy rodzaje sushi.

Zarówno ryż, jak i dodatki z firmy Blue Dragon spełniły swoje zadanie – sushi wyszło bardzo smaczne, o odpowiedniej konsystencji. Marynowany imbir i wasabi oraz sos sojowy dopełniały bardzo dobrze jego smaki.

Smacznego !

16 przemyśleń nt. „Testowanie sushi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.