Truskawki w syropie z akacją i miętą

truskawki w syropie z miętą1

 

Uwielbiam zimą otwierać słoiczki z kompotami i sałatkami warzywnymi i przede wszystkim wąchać ich zapach- pachnie wtedy latem 🙂 Dlatego teraz nie żal mi czasu i fatygi by zamykać lato w szklanych naczyniach. Mam swój specjalny patent ( od Mamy ), by aromat kompotów był bardziej intensywny.

Teraz zrobiłam truskawki w syropie z dodatkiem listków mięty i akacjowego syropu , bardzo aromatyczne. Przyznam, że jak w co tydzień widzę namioty targowe z porozkładanymi na nich dobrociami, to dostaję oczopląsu i chciałabym kupić wszystko, co oferuje przyroda w sezonie. Targ znam od lat i zazwyczaj wybieram stragany , o których wiem, że ich właściciele mają własne owoce i warzywa a nie te z hurtowni.

Truskawki były piękne, wymyśliłam więc dodatki podkreślające ich smak i aromat.

 

TRUSKAWKI W SYROPIE Z SYROPEM AKACJOWY I MIĘTĄ

2 kg truskawek

ok. 3/4 kg cukru

po łyżce syropu akacjowego na słoiczek

po gałązce mięty na słoiczek

Umyte truskawki obieramy z szypułek ( w tej kolejności), przesypujemy obficie cukrem i zostawiamy na kilak godzin , by puściły sok.

Napełniamy nimi wyparzone słoiczki , uderzając w nie dłonią od dołu, by się więcej zmieściło. Sok rozlewamy proporcjonalnie do słoiczków, do każdego wkładamy gałązkę mięty i wlewamy łyżkę syropu.

Wycieramy dokładnie brzegi słoiczków i nakrętki, zakręcamy . Wstawiamy do garnka wyłożonego grubą warstwą papieru ( aby nie popękały przy zbyt bliskim kontakcie z palnikiem), ciasno jeden obok drugiego. Nalewamy wody do 3/4 wysokości słoików. Wstawiamy garnek przykryty pokrywką,  po zagotowaniu zmniejszamy płomień, aby spokojnie bulgotały przez 20 minut.
Gdy czas gotowania się skończy, ostrożnie sprawdzamy, czy truskawki podeszły na górę  słoików a sok jest na dole. Jeśli opadły na dno – dostało się powietrze i nie są zamknięte. Wtedy można szybko obrócić słoik do góry dnem i wstawić z powrotem do gorącej wody – może jeszcze się zamknie.

Garnek ze słoikami zostawiamy przykryty, aż ostygnie. Wtedy właśnie kompoty nabierają głębokiego aromatu i pięknego koloru.

Takie kompoty mogą być po rozcieńczeniu użyte do picia, a same do deserów. Kiedyś zadziwiłam gości szybkim kremem z bitej śmietany i zmiksowanych truskawek ze słoiczka- nie mogli się nachwalić smaku. Warto takie zrobić .

Smacznego !

truskawki w syropie z miętą

 

 

 

 

 

 

4 przemyślenia nt. „Truskawki w syropie z akacją i miętą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.