Kujawskie lokalne produkty w drodze do europejskich znaków smaku – relacja z seminarium i warsztatów

stary młyn podpłomyki

W ubiegłą środę w towarzystwie Tomka,  specjalisty od kajmakowych słodkości udałam się do uroczego Starego Młyna , położonego nad dwoma jeziorami niedaleko Bydgoszczy , żeby wziąć udział w seminarium promującym lokalne produkty województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Dzieła uzdolnionego cukiernika są na zdjęciu powyżej tłem do lokalnych powideł śliwkowych ze Strzelec Krajeńskich , a te placuszki je otaczające, to prawie moje dzieło. Prowadzący warsztaty Piotr Lenart dał nam zadanie wymyślenie produktu pasującego do powideł, padł pomysł naleśników, czegoś z serem białym, bo pasuje do powideł, w końcu zrobiliśmy ze znanym mi z poprzednich warsztatów pasjonatem kulinarnym Ryszardem placuszki a’la podpłomyki z gęstego ciasta naleśnikowego z dodatkiem mielonego białego sera. Uczestników seminarium było ponad 100 , więc usmażyłam ich  na prawie suchej patelni około 200, liczyć nie miałam czasu .

Przyznam, że mimo wielu pysznych 'konkretnych” przekąsek i słodkości , podpłomyki z powidłami cieszyły się sporym powodzeniem i trzeba było uzupełniać zapasy 🙂

ser smażony

Powyżej wspomniane konkretne przekąski, rybne klopsiki (ze świeżych ryb złowionych w lokalnych jeziorach ) w octowej zalewie , pasztet z gęsi, solona i wędzona słonina ze świni złotnickiej, szynka z dzika. Obok wielkopolski ser smażony –      Pani Elżbieta Zawadzka, od strony praktycznej, jako osoba, która przyczyniła się do rejestracji „wielkopolskiego sera smażonego” przedstawiła aspekty rejestracji jak i bezpośrednie korzyści płynące z faktu rejestracji produktu.  Wykazała wprost, że produkt jest w ten sposób chroniony przed nadużyciami i oszustwami ze strony wytwórców używających zamienników do wytworzenia rzekomo tradycyjnego produktu.  Właśnie tematyce rejestracji lokalnych produktów było poświęcone seminarium. Zaprezentowano ich kilkanaście  i dyskutowano o sposobach ich promocji oraz o tym, które z nich mają szansę otrzymać jeden z Trzech Znaków Smaku . Oczywiście były też dania z tych produktów :

 

szynka z dzikażeberka z dzikakarkówka z dzikajabłka z porami

 

Lokalne dodatki – dynia słodko-kwaśna i śliwki w occie też szybko schodziły.

 

dynia

Mięso to dziczyzna od pobliskiego myśliwego, karkówka marynowana m.in w  musztardzie , szynka podana z sosem z żurawiny dosmaczona była kajmakiem , który zastąpił miód w marynacie. Do karkówki zrobiłam moje popisowe jabłka z porami w białym winie. Jak widać na powyższym zdjęciu , cieszyły się powodzeniem.

kapusta szmurowana

 

Regionalne przysmaki to m.in szałaputy – gołąbki nadziewane kaszą i tartymi ziemniakami , szmurowana modra kapusta z rodzynkami czy szandar – placek ziemniaczany pieczony na blasze , podany z sosem grzybowym.

szandar

Ugotowany na wędzonce ” ajntopf” degustowany był w plenerze . Do picia były soki jabłkowe a dla niezmotoryzowanych pyszne nalewki, z tą z kwiatów czarnego bzu na czele.

Z lokalnych produktów zainteresowała mnie biała kiełbasa w słoikach, bo sama taką robię a na blogu cieszy się dużym powodzeniem w wyszukiwarce.

 

biała kiełbasa słoiki

Przy takim jedzeniu dyskusje były ożywione, zalety  lokalnych produktów docenione i na pewno starania w celu uzyskania europejskich znaków smaku nabiorą dynamiki.

A ja spędziłam miły czas przy kreatywnym gotowaniu, sporo się nauczyłam i na pewno wykorzystam co nieco i pokażę na blogu.

 

stary młyn plener1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.