Kompoty truskawkowe z miętą na zimę

kompoty truskawkowe

Domowe kompoty wszyscy u nas lubią, jesienią , zimą i wiosną z przyjemnością otwieramy słoiczki i … najpierw wąchamy zapach lata. Nauczyłam się bowiem od mojej Mamy sposobu pozwalającego na utrwalenie koloru i zapachu owoców z pełni lata. Ale o tym później…

Kompoty truskawkowe to jedne z moich ulubionych. Nie dodaję wody, tylko przesypuję owoce cukrem i tak pasteryzuję. Takie truskawki nadają się nie tylko na kompot, ale i do deserów. W tym roku wymyśliłam dodatek kilku listków mięty do słoika, co uatrakcyjniło zarówno smak jak i zapach.

KOMPOTY TRUSKAWKOWE Z MIĘTĄ

kilogram truskawek

ok. 2 szklanek cukru

po 5-7 listków mięty na słoik

Truskawki myję, obieram z szypułek, wkładam do dużej miski przesypując obficie cukrem. Miękkie lub uszkodzone odkładam do innych celów ( np. do twarożku). Zostawiam kilka godzin  w temperaturze pokojowej, niech puszczą sok i zmiękną. Wtedy łatwiej je upchać w słoikach, wejdzie więcej i zimą nie ma rozczarowania, że jest ich tak mało…
Słoiki i wieczka myję dokładnie, osuszam i wyparzam gorącą wodą tuż przed włożeniem owoców. Wkładam przesypane cukrem truskawki uderzając co jakiś czas w otwarta dłoń, żeby je ubić i dodając listki mięty. Sok rozlewam równo do słoików. Wycieram dokładnie brzegi słoiczków i nakrętki, zakręcam do oporu. Wstawiam do garnka wyłożonego ściereczką ( aby nie popękały przy zbyt bliskim kontakcie z palnikiem),  jeden obok drugiego. Nalewam wody do 3/4 wysokości słoików. Wstawiam garnek przykryty pokrywką,  po zagotowaniu zmniejszam płomień, aby spokojnie bulgotały przez 20-30 minut.
Gdy czas gotowania się skończy, ostrożnie sprawdzam, czy truskawki podeszły na górę  słoików a sok jest na dole. Jeśli opadły na dno – dostało się powietrze i nie są zamknięte. Wtedy można szybko obrócić słoik do góry dnem i wstawić z powrotem do gorącej wody – może jeszcze się zamknie.

ZOSTAWIAMY SŁOIKI W PRZYKRYTYM GARNKU DO ZUPEŁNEGO WYSTUDZENIA. To cała tajemnica – wtedy , bez dostępu światła, kompoty nabierają koloru i aromatu.

Tych z miętą jeszcze nie próbowałam, ale wyobrażam sobie ich zapach po otwarciu słoiczka.

Smacznego !

kompoty truskawkowe1

9 przemyśleń nt. „Kompoty truskawkowe z miętą na zimę

  1. Pyszny jest ten kompot z miętą Grażynko ! Zrobiłam na próbę z 2 kg truskawek. Dzisiaj dostałam truskawki i robię następną partię. Przede wszystkim jest bardzo wydajny. Nie zalewa się go wodą, tylko sokiem wytworzonym przy zasypaniu cukrem. Potem można dolać wody i jest smaczny i pachnący !
    Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.